АКЦИИ

Strumina Winter Trail Race 2023

ВАЛЕНТИНА УЗУНОВА ПРВА ВО КАТЕГОРИЈА, МЕТОДИЈА ИЧЕВ 12-ТИ НА „СТРУМИНА ТРЕИЛ ВО ШТИП Денеска, недела, 26 ноември, во Штип се одржа деветтото издание на кратката ама слатка треил трка во околината на Штип. На стартот кој беше од пред СОУ Јане Сандански се појавија 157 атлетичари од сите краеви на …

Повеќе »

Посета на Стара планина во Бугарија и искачување на врв Свишти плаз 1882 мнв.

11 и 12 Ноември, два дена од 2023-то Лето Господово исполнети со убави чувства, прекрасни видици, напорни искачувања и дружење со пријателите од Бугарија Илијана и Димитар, кои само љубителите на планините можат да ги почувствуваат. 25 планинари на ЗПСК Кожуф од Гевгелија ја имаа таа привилегија, искачувајки се по …

Повеќе »

Momata Rock Trails 2023

Деветто издание на класиката Momata Rock Trail, кратка планинска трка на падините на Селечка Планина, во близина на Прилеп, Македонија. Над 150 учесници учествуваа денеска на исклучителнио тешката планинска трка „Момата рок треилс 2023“, која по деветти пат се одржа на падините на Селечка планина. Трката е долга 21 км, …

Повеќе »

Одиме на Врв – Родители и Деца

Одиме до врвот кој Ве освојува, со нешто Величествено Ве спојува. Нема зборови со кои може да се опише, сето тоа што на врвот може да се доживее. Бескрајни пејсажи и видици, неописливи чувства и предизвици! Вчерашниот ден родители и деца го искористија за уживање во богатството на падините и …

Повеќе »

Mеморијален марш “Димитар Кангов-Кангата”

Изминатиот викенд по 19ти пат се одржа традиционалниот меморијален марш “Димитар Кангов-Кангата”, во чест и спомен на нашиот долгогодишен член. На меморијалот зедоа учество планинари од повеќе планинарски друштва, здруженија и граѓани, претставници на Црвен Крст – Гевгелија, како и ученици од локалните училишта, меѓу кои традиционално најбројни беа учениците …

Повеќе »

ОЛИМП – Р.Грција * 01-03.09.2023 год.

01 и 02 Септември екипа од 34 члена од Зпск Кожуф Гевгелија организираа и реализираа дводневна акција – искачување на два врва Скала и Митикас на планината Олимп, во соседна Грција. На 01 Септември од месноста Приониа (1100мнв) сите членови се упатија кон домот Spilios Agapitos Refuge A , кој …

Повеќе »

Солунска Глава 22-23.07.2023 год.

Дводневна акција – искачување на Солунска Глава. Сабота 22.07.2023год. пристигување на планинарскиот дом ЧЕПЛЕС, поставување шатори и ноќевање. Недела 23.07.2023 год. во организација на Планинарски Спортски Клуб ЧЕПЛЕС – Велес на 5-то Традиционално искачување на Солунска Глава, учествуваа планинари од Зпск Кожуф Гевгелија.

Повеќе »

Врв Калогерос – Прв обид, но не и последен

Фридрих Ниче: „ На планините на висината никогаш не се искачувате залудно. Или ќе достигнете повисока точка денес или ќе ги тренирате вашите моќи за да можете да се искачите повисоко утре. “Сабота и Недела 24 – 25.06.2023 год. 17 члена екипа планинари од Зпск Кожуф Гевгелија ја реализираа дводневната …

Повеќе »

Прв Хуманитарен ИНКЛУЗИВЕН Планинарски Настан „ Ајде сите заедно во природа“

Велат дека оној кој еднаш ќе ја запознае убавината на планината, тешко може да се откаже од неа. Тој ќе и се навраќа повторно и повторно, запознавајќи ја одново и одново. И секогаш ќе мисли дека нешто пропуштил, а планината ќе изгледа поразлична и поубава. Тргнувајќи од таа мисла, на …

Повеќе »

25. Балкански Средби

Планинарското друштво Зпск Кожуф учествуваше на 25. Балкански Средби кои се одржаа од 9-11.06.2023 год. во Рајац соседна Република Србија.

Повеќе »